Herbata

Herbata
Zdrowe herbaty

niedziela, 29 stycznia 2012

Ospa wietrzna (borelioza) - profilaktyka

Jedną z potwierdzonych metod, która eliminuje możliwość zarażenia, jest szczepienie ochronne. Od roku 1995 w Stanach Zjednoczonych zostały wprowadzone szczepienia powszechne przeciwko ospie wietrznej. To spowodowało, że liczba osób trafiających do szpitali z ciężkimi powikłaniami ospy zmniejszyła się o 88% w przeciągu 7 lat od wprowadzenia szczepień.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż na terenie naszego kraju szczepienie przeciw ospie wietrznej jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia. Każdy, kto nie chorował i nie został zaszczepiony w ramach szczepień obowiązkowych, powinien to zrobić. Główny nacisk, w tym przypadku jest nakładany na kobiety planujące zajście w ciążę. Każda pani, która zamierza starać się o dziecko powinna wcześniej zaszczepić się.
Szczepienia przeciw ospie wietrznej są obowiązkowe u dzieci, które nie ukończyły dwunastego roku życia, a także wcześniej nie chorowały. Jest to tak zwana grupa podwyższonego ryzyka. Szczepionkę można już zastosować u dzieci, które ukończyły 9 miesiąc życia. Szczepionka powinna być podana w dwóch dawkach w odstępie, co najmniej 6 tygodni. Wielu lekarzy wskazuje, iż najlepiej jest dziecko zaszczepić między pierwszym, a drugim rokiem życia.


W przypadku, gdy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, a chcemy uniknąć zachorowania, powinniśmy zaszczepić się w ciągu 72 godzin od wizyty u chorego. To zapewni nam ochronę bądź też sprawi, że przebieg choroby będzie łagodniejszy.


Trudne przypadki

Istnieje grupa osób, które nie mogą zostać zaszczepione po kontakcie z zarażonym. Należą do nich osoby z zaburzeniami odporności (także zakażone wirusem HIV) lub poddawane leczeniu immunosupresyjnemu, nieszczepione dzieci z białaczką lub chłoniakiem. Kobiety w ciąży oraz noworodki matek, które zachorowały na ospę 4-5 dni przed lub 2 dni po porodzie również nie mogą zostać poddane szczepieniu. W wyżej opisanych przypadkach należy zastosować uodpornienie bierne. Do tego wykorzystuje się hiper immunizowaną immunoglobulinę przeciw ospie. Środek ten należy podać do 96 godzin po kontakcie z osobą chorą na ospę wietrzną. Immunoglobulina działa ochronnie przez około 3 tygodnie.

I pamiętajmy ... zdrowie jest najważniejsze!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz